2009. májusi érettségi A

Források

4. Kézilabda

A magyar kézilabda csapatok és játékosok eredményeiről meccsenként készül statisztika. A statisztika.txt állomány a 2007/2008-as magyar bajnokság egyik csapatának statisztikáját tartalmazza. A megoldás során vegye figyelembe a következőket:
  • Törekedjen képlet, függvény, hivatkozás használatára, hogy a forrásadatok változtatása után is helyes eredményt adjon!
  • A részfeladatok között van olyan, amely egy korábbi kérdés eredményét használja fel. Ha egy részfeladatot nem sikerült teljesen megoldania, használja a megoldását úgy, ahogy van, vagy számot adó kifejezés helyett írjon be tetszőleges értéket, és azzal dolgozzon tovább! Így ugyanis pontokat kaphat erre a részfeladatra is.
  • Segédszámításokat, amennyiben szüksége van rá, a 35. sortól lefelé vagy az AK oszloptóljobbra végezhet.

1. Nyissa meg táblázatkezelő program segítségével a statisztika.txt adatfájlt (tabulátorral tagolt szövegfájl)! Mentse a táblázatot a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában kezilabda néven! A táblázat a következő adatokat tartalmazza:

2. Szúrjon be négy oszlopot a Poszt (B) oszlop mögé! A beszúrt oszlopok második sorába írja rendre a „Játszott”, „Dobott gól”, „Gólátlag” és „Akciógól” szavakat!

3. Számítsa ki a Játszott (C) oszlopba, hogy az adott játékos hány mérkőzésen játszott az adott idényben!

4. A Dobott gól (D) oszlopba adja meg, hogy hány gólt dobott összesen a szezon során a játékos!

5. Az Gólátlag (E) oszlopba számítsa ki játékosonként a dobott gólból és a játszott mérkőzésekből a gólátlagot! Az eredményt függvény segítségével két tizedesjegyre kerekítse!

6. A játékosoknál külön tartják nyilván a büntetőkből (Értékesített hetes) származó és az akció során szerzett gólokat. Az Akciógól (F) oszlopba számítsa ki játékosonként az akcióból szerzett gólok számát!

7. A Hetes % (I) oszlopba számítsa ki, hogy a játékosok mekkora százalékban értékesítették a büntetőket (hetes)! Ha a játékos nem dobott hetest, akkor az adott cellában ne jelenjen meg semmi!

8. Az A25:A29 cellákba írja be az alábbi szavakat, és mellé a B25:B29 cellákba számítsa ki, hogy a megadott posztokon játszó játékosok hány gólt lőttek az idény során!


9. Rendezze az adatokat a Játszott oszlop, azon belül pedig a Dobott gól oszlop adatai szerint csökkenően!

10. Formázza a táblázatot a mintának és a leírásnak megfelelően!

  • Az A2:I22 és a J2:AE22 tartomány körül vastag, belül vékony keret van.
  • A második sor szövegei félkövér stílusúak, hátterük szürke színű.
  • Az A:I oszlopok szélessége egyenként legyen 90 pontos.

11. A táblázat oldalbeállítását alakítsa úgy, hogy a nyomtatásnál csak az A1:I22 tartomány jelenjen meg! Állítson be fekvő laptájolást és érje el, hogy a megadott tartomány a nyomtatás során függőlegesen és vízszintesen az oldal közepén legyen!

12. Készítsen halmozott oszlopdiagramot azokról a játékosokról, akik mindegyik mérkőzésen részt vettek! A diagramon a mérkőzésenként dobott gólok száma jelenjen meg! A kapusok eredményét ne tartalmazza a diagram! A diagram címe legyen „Mérkőzésenkénti statisztika”! A jelmagyarázatban a játékosok neve jelenjen meg! A kategóriatengely neve legyen „Mérkőzések”, az értéktengelyé pedig „Dobott gólok”!

© 2013 Minden jog fenntartva.

Készíts ingyenes honlapotWebnode